کم خونی

کم‌خونی مشکل شایعی در سالمنداناست و عواقب خطرناکی نیز در پی دارد. با توجه به اینکه نرخ مرگ و میر مرتبط با کم خونی زیاد است

کم‌خونی مشکل شایعی در سالمنداناست و عواقب خطرناکی نیز  در پی دارد. با توجه به اینکه نرخ مرگ و میر مرتبط با کم خونی زیاد است و کم خونی به ویژه کم خونی فقر آهن با؛کاهش ظرفیت و توان جسمانی و افزایش خطر آسیب های ناشی از زمین خوردن و بستری شدن در بیمارستان همراه است، لذا کم خونی یک عارضه نگران کننده در سنین میانسالی به بعد به شمار می آید.

 

یک مطالعه جدید که در سال2011 در مجله Journal of the American Dietetic Associationبه چاپ رسیده است، حاکی از آنست که تغذیه ناکافی با افزایش خطر آنمی در زنان یائسه همراه می باشد. هدف از این مطالعه بررسی ارتباط بین دریافت غذا با شیوع آنمی بود، که در این مسیر هر دو مورد ظهور و ماندگاری بیماری آنمی را مدنظر داشت.  داده های این مطالعه از بررسی 72833 زن یائسه با سنین 50-79 سال، در طی سالهای 1993 تا 2000 جمع آوری شدند. اطلاعات مرتبط با رژیم غذایی از طریق پرسشنامه بسامد غذایی (FFQ)دریافت می گشت که این پرسشنامه شامل ارزیابی دریافت: آهن، فولات، ویتامین ب12، گوشت قرمز، غلات صبحانه و غیره بود. آنمی در این مطالعه به غلظت هموگلوبین خون کمتر از 12 گرم/دسی لیتر اطلاق شد. آنمی پایدار یا مزمن را نوعی از کم خونی در نطر گرفتند که در هر نوبت از سنجش ها وجود داشت و مستمر بود.

 

به طور کلی شواهد مطالعه حاکی از آن بودند که زنان دارای کم خونی، دریافت کم و ناکافی از: انرژی، پروتئین، فولات، ویتامین ب12، آهن، ویتامین ث و گوشت قرمز داشتند. محققین دریافتند که کمبودهای غذایی چند گانه ( کمبود در بیش از یک ماده مغذی)  با 21% افزایش خطر آنمی پایدار  همراه بود و  سه کمبود در دریافت مواد مغذی منجر به 44% افزایش خطر آنمی پایدار می گشت.کمبودهای غذایی که منجر به آنمی بوده اند  اغلب به کمبود ریز مغذی های؛ آهن، ویتامین ب12 و اسید فولیک بر می گشتند. در حقیقت دریافت ناکافی آهن، ویتامین ب12 و فولات هر کدام با 10-20% افزایش خطر برای ظهور آنمی همراه بود. از آنجا که ممکن است آنمی در سالمندان اغلب به دلایل غیر از تغذیه ای نیز مرتبط باشد، می بایست ارزیابی های گسترده ای در آینده، برای شناخت تمام عوامل تغذیه ای و غیر تغذیه ای مرتبط با آنمی در سالمندان صورت گیرد.

 

نکته عملی: شواهد حاکی از آنند که دریافت ناکافی غذایی، شانس ابتلا به آنمی در زنان یائسه را می افزاید، این در حالیست که کم‌خونی عواقب خطرناکی برای سلامت سالمندان در پی دارد. لذا می بایست کیفیت رژیم غذایی و دریافت ریز مغذی های مرتبط با کم خونی ( به ویژه ریز مغذی های: آهن، ویتامین ب12 و فولات)، در سالمندان را بیش از پیش مورد توجه قرار داد.  

 

منبع: (Journal of the American Dietetic Association, 2011; 111 (4

/ 1 نظر / 72 بازدید
بزرگترین پاتوق پارسی زبانان

سلام دوست عزیز،اگر مایل به تبادل لینک با سایت پارسی فان هستید می توانید ما را با عنوان بزرگترین پاتوق پارسی زبانان و آدرس http://par30fun.ir لینک نمایید سپس لینک خود را از طریق تبادل لینک هوشمندی که در سایت ما قرار دارد برای ما ارسال کنید تا در اولین فرصت لینک شما را تایید کنیم.