بی معرفتی کشور های دوست و برادر؟

کد خبر: ۳۶۶۲۵۲
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۲ - ۰۸:۱۵ - 22 December 2013

قطعنامه‌ حقوق بشری اخیر علیه کشورمان در سازمان ملل در حالی با 86 رای موافق در مقابل 36 رای مخالف به تصویب رسید که 61کشور به آن رای ممتنع دادند. در این میان رای ممتنع برخی کشورها محل تامل است چراکه این کشورها در سال‌های گذشته از حمایت‌های مالی ایران برخوردار بودند و احمدی‌نژاد رابطه نزدیکی با آنها داشت.

به گزارش آرمان، نزدیکی دولت احمدی‌نژاد با این کشورها به اندازه‌ای بود که بعضا برخی با شنیدن نامشان تعجب می‌کردند چراکه نام برخی از این کشورها تاکنون به گوش بسیاری از هموطنان نخورده بود. یکی از این کشورها، کومور است. ارتباط ایران با کومور در زمانی قوت گرفت که احمدی‌نژاد باب دوستی با آنها را گشود و آن زمان بود که ایرانیان متوجه شدند مجمع‌الجزایر قمر یا کومور در جنوب شرقی آفریقا در آب‌های اقیانوس هند و در شرق سواحل موزامبیک و شمال غربی ماداگاسکار واقع است. برخی سایت‌ها هم نوشتند که احمد عبدا... محمد سامبی، رئیس‌جمهور کومور معروف به آیت‌ا... سامبی در سال ۲۰۰۶ رئیس‌جمهور این کشور شد. سامبی مانند اکثر اهالی دیگر قمر مسلمان سنی است و لقب آیت‌ا... را به خاطر اقامت و تحصیلش در شهر قم بر او نهاده‌اند. او در قم درباره نظریه‌های سیاسی اسلامی مطالعه می‌کرد و گفته می‌شود شاگرد آیت‌ا... محمدتقی مصباح‌یزدی بوده‌ است. آخرین ماه تابستان سال90 بود که احمدی‌نژاد در جریان سفر به نیویورک به‌منظور شرکت در شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل با رئیس‌جمهور کومور دیدار کرد و طی آن روابط دو کشور را مستحکم و برادرانه دانست و گفت: هیچ مانعی در مسیر توسعه روابط میان دو کشور وجود ندارد.

وی تصریح کرد: باید از همه ظرفیت‌های ممکن برای گسترش حداکثری روابط میان دو کشور در تمامی زمینه‌ها استفاده کنیم. رئیس‌جمهور کومور نیز در این دیدار با اشاره به جایگاه برتر ایران در تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی اظهار کرد: جمهوری کومور اهمیت ویژه‌ای برای گسترش هرچه بیشتر مناسبات دوجانبه و منطقه‌ای با جمهوری اسلامی ایران قائل است. وی همچنین خواستار تقویت هرچه بیشتر روابط و همکاری‌های بیشتر در زمینه‌های آموزش، انرژی، کشاورزی و حمل و نقل شد. در 5اردیبهشت92 هم محمود احمدی‌نژاد در دیدار احمد عبدا... احمد مواتان، سفیر جدید کومور روابط دو کشور را برادرانه و پایدار توصیف کرد و گفت: با وجود تلاش‌های دو کشور برای گسترش سطح روابط، ظرفیت‌های زیادی برای تعمیق این روابط وجود دارد. وی با اشاره به اینکه «ایران و کومور در یک جبهه قرار دارند»، اظهار کرد: ملت ایران همواره در کنار ملت کومور ایستاده و برای گسترش روابط با این کشور تلاش می‌کند. مواتان، سفیر جدید کومور نیز در این مراسم پس از تسلیم استوارنامه خود، اظهار امیدواری کرد که بتواند نقش موثر و مفیدی در گسترش هرچه بیشتر روابط دوجانبه داشته باشد. اما ظاهرا پس از رفتن احمدی‌نژاد از پاستور، رئیس‌جمهور کومور و سفیر این کشور در تهران تمام اظهارات خود را فراموش کرد که رای ممتنع به تصویب قطعنامه نمونه آشکار آن است. رای ممتنع کومور به قطعنامه ضدایرانی نشان داد که دولت قبل در برقراری ارتباط با برخی کشورها و ارائه تسهیلات مالی به آنها عجله کرده است و به نوعی این ارتباطات با شناخت کافی صورت نگرفته است.

صدای مجلس هم درآمد

روز گذشته عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در واکنش به این مساله که در تصویب قطعنامه شورای امنیت برخی از کشورهای دوست و همپیمان که همکاری گسترده اقتصادی با کشورمان دارند به این قطعنامه رای ممتنع یا موافق داده‌اند، گفت: اعتقاد دارم وزارت خارجه باید بررسی کند و نسبت به آرایی که داده شده پیگیری لازم و موضع موردنیاز را اتخاذ نماید. محمدحسن آصفری با بیان اینکه برخی کشورهایی که روابط اقتصادی خوبی با ایران دارند یا از ایران کمک دریافت می‌کنند به قطعنامه حقوق بشری علیه ایران رای موافق یا ممتنع داده‌اند، افزود: وزارت خارجه نسبت به کشورهایی که به قطعنامه حقوق بشری علیه کشورمان رای موافق داده‌اند موضع‌گیری کند. وی درباره رای کشورهای سوازیلند و کومور که کمک‌های اقتصادی از ایران می‌گیرند و به این قطعنامه رای منفی نداده‌اند، تصریح کرد: اعتقاد دارم جمهوری اسلامی سکوت نداشته باشد و نسبت به این اقدام دو کشور واکنش نشان دهد. وی درباره تصویب قطعنامه حقوق بشری در مجمع عمومی سازمان ملل علیه کشورمان گفت: نخستین چیزی که مهم است اینکه در هیچ کشوری به اندازه ایران حقوق بشر رعایت نمی‌شود بطوری که اقلیت‌های دینی در مجلس نماینده دارند و از حقوق اقوام دفاع می‌کنند.

وی با بیان آنکه پایبندی به حقوق بشر در ایران در هیچ کشوری نیست، ادامه داد: اساس پایه اسلام بر مبنای برابری و برادری است و رنگ و نژاد و قومیت از نگاه اسلام یکسان است ولی برخی کشورها که ادعای دموکراسی و حقوق بشر دارند حقوق بشر در کشورشان رعایت نمی‌شود. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: جای تاسف دارد که چنین قطعنامه‌ای توسط بسیاری از کشورهایی که حقوق بشر در آنجا رعایت نمی‌شود علیه ما تصویب می‌شود این یک نگاه سیاسی است و غربی‌ها دنبال یک سناریوی جدید هستند وقتی می‌بینند مساله هسته‌ای دارد به نتیجه می‌رسد چنین مسائلی را مطرح می‌کنند و در آینده نیز احتمالا سراغ مسائل موشکی خواهند رفت. آصفری با بیان اینکه تصویب قطعنامه نشان‌دهنده این است که غربی‌ها درصدد مقابله با نظام ایران هستند، خاطرنشان کرد: این شانتاژگری و استفاده از اهرم فشار یک کار سیاسی است و باید آقای بان‌کی‌مون پاسخگو باشد و بگوید چرا قبل از تصویب قطعنامه پاسخگوی جنایت‌های تروریست‌ها در عراق و سوریه نیستند. بگویند که فرانسه که مدعی لیبرالیسم و آزادی است چرا با مهاجران آن کشور برخوردهای ضدحقوق بشری می‌کند درحالی که هیچ کشوری این تعداد افغانی را به کشورش راه نداده جمهوری اسلامی ایران 2 میلیون افغانی را در کشور جای داده و با آنها مانند شهروند ایرانی برخورد می‌کند.

/ 1 نظر / 44 بازدید
ali

[گل][گل][گل]