استان خلیج فارس

قرار است استان توریستی فرهنگی خلیج فارس با مرکزیت "بوموسی" تشکیل شود و نام "ابوموسی" به "بوموسی" تغییر پیدا کند چرا که ابوموسی یک نام جعلی است.

در اردیبهشت سال 1389 در سایت عصرایران ، پیشنهاد تشکیل استان خلیج فارس را مطرح کردیم(اینجا) و از لزوم آبادانی و توسعه جزایر ایرانی خلیج فارس به ویژه جزایر سه گانه سخن گفتیم.

این طرح پیشنهادی، با واکنش کشورهای عربی و رسانه های آنان - به ویژه العربیه - مواجه شد و به شدت از احتمال اجرای آن ابراز نگرانی کردند و مقامات و سیاستمداران جنوب خلیج فارس ، طی مصاحبه هایی ابراز امیدواری کردند که این طرح اجرایی نشود.(اینجا)

اینک از مجلس خبر می رسد که طرح تشکیل استان خلیج فارس توسط عده ای از نمایندگان وطن دوست آماده شده و قرار است به زودی برای بررسی به هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تقدیم شود.

آن طور که عضو کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس شورای اسلامی به فارس گفته است " در آستانه روز ملی خلیج فارس -که هفته بعد است- نمایندگان مجلس قصد دارند طرحی را برای تشکیل استان توریستی-فرهنگی خلیج فارس در دستور کار قرار دهند."

ولی اسماعیلی افزود: تهیه این طرح در مراحل مقدماتی قرار دارد و قرار است که نمایندگان بیشتری به جمع امضا کنندگان این طرح بپیوندد.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون اصولگرایان در خصوص جزییات این طرح گفت: قرار است استان توریستی فرهنگی خلیج فارس با مرکزیت "بوموسی" تشکیل شود.

اسماعیلی ادامه داد: در این طرح نام "ابوموسی" به "بوموسی" تغییر پیدا می‌کند؛ "بوموسی" در واقع ترکیبی از بوم یعنی مکان و موسی که همان منطقه است تشکیل می‌شود؛ چرا که ابوموسی یک نام جعلی است.

وی گفت: شهرستان‌های همجوار این استان متشکل از جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک، بندر سیریک، کیش، قشم، بندر لنگه و لاوان است.

وی در پایان از ارسال این طرح به هیئت رئیسه مجلس طی روزهای آتی خبر داد.

/ 0 نظر / 35 بازدید