تاریخچه انترنت در ایران

ب یا همان WWW که مخفف World Wide Web (به فارسی: تار جهان‌گستر) میباشد توسط آزمایشگاه اروپایی فیزیک ذرات Cern بخاطر نیاز آنها به دسترسی مرتب‌تر و آسان‌تر به اطلـاعات موجود روی اینترنت ابداع گشت.
در این روش اطلـاعات به صورت مستنداتی صفحه‌ای بر روی شبکه اینترنت قرار می‌گیرند و بوسیله یک مرورگر وب قابل مشاهده هستند و همـ اکنون کارکردهای بسیاری دارند.
مقدمه 2

تاریخچه اینترنت در ایران

سال 1371: تعداد کمی از دانشگاه‌های ایران، از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه گیلـان، توسط مرکز تحقیقات فیزیک نظری و از طریق پروتکل UUCP به اینترنت وصل می‌شوند تا با دنیای خارج ایمیل رد و بدل کنند.
سال 1372: در سال 1372 هجری شمسی ایران نیز به شبکه اینترنت پیوست. نخستین رایانه‌ای که در ایران به اینترنت متصل شد مرکز تحقیقات فیزیک نظری در ایران بود. در حال حاضر نیز این مرکز یکی از مرکزهای خدمات اینترنت در ایران است.مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات،‌ بعنوان تنها نهاد ثبت اسامی قلمرو [ir.] در ایران به رسمیت شناخته میشود. این قلمرو مشخّصه تعیین شده برای هویّت ایران در فضای اینترنت است.
سال 1373: مؤسسه ندا رایانه تأسیس میشود. پس از راه‌اندازی اوّلین بولتن بورد (BBS)، در عرض یک سال نیز اوّلین وب سایت ایرانی داخل ایران را راه‌اندازی میکند. همچنین، این مؤسسه روزنامه همشهری را به زبان فارسی در اینترنت منتشر میکند، که این اوّلین روزنامه رسمی ایرانی در وب محسوب میشود. در همین سال بدنبال اتصال به اینترنت از طریق ماهواره کانادائی کد ویژن (Cadvision)، مؤسسه ندا رایانه فعالیت بازرگانی خود را بعنوان اوّلین شرکت خدمات سرویس اینترنتی (ISP) آغاز می‌کند.
سال 1374: مجلس ایران تأسیس شرکت امور ارتباطات دیتا تحت نظر شرکت مخابرات ایران را تصویب می‌کند و مسؤلیت توسعه خدمات دیتا در سطح کشور را بطور انحصاری در اختیار آن شرکت قرار می‌دهد.
سال 1377: پروژه یونیکد در ایران با قرارداد شورای عالی انفورماتیک و همکاری بنیاد دانش و هنر واقع در انگلستان و با نظارت و مدیریت فنّی دانشگاه صنعتی شریف تحت عنوان (فارسی وب) آغاز می‌شود. هدف پروژه اینست که با گنجاندن کامل و جامع الفبای فارسی در استاندارد یونیکد، نشر فارسی در کامپیوتر، مخصوصاً اینترنت و وب، استاندارد شود و اصولـاً مشکل قلمـ (فونت)‌های غیر استاندارد موجود در نرمـ افزارهای ایرانی حل شود.


خبر گزاری

راه اندازی خبرگزاری ها در ایران پیشینه ای 70 ساله دارد و از این رو کشورمان را می توان از جمله ملل پیشرو در جهان سوم در این زمینه دانست که تجربیات طولانی را پشت سر گذاشته است.
خبرگزاری پارس، نخستین آژانس خبری در ایران است که در سال 1313 توسط وزارت امور خارجه و در جایگاه یک مرکز خبری ملی و رسمی تاسیس شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1360 نام خبرگزاری فارس به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران " ایرنا " تغییر یافت. این خبرگزاری منبع رسمی و مورد استناد مطبوعات داخلی و خبرگزاری های بین المللی به شمار می رود.
واحد مرکزی خبر از دیگر خبرگزاری های نسبتا قدیمی ایران محسوب می شود که سابقه ای بیش از 30 سال را یدک می کشد. این سازمان خبری دی 1350با عنوان خبرگزاری رادیو و تلویزیون ملی ایران کار خود را آغاز کرد و سپس در سال 1355با گروه تحقیق ادغام شد و تشکیلات واحد مرکزی خبر به وجود آمد. واحد مرکزی خبر بیشتر به تغذیه بخش های خبری رادیو و تلویزیون پرداخته و اخبار آن در سطح رسانه های مکتوب با برد بسیار کمی رو به روست.
در آذر سال 1378 خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا پا به میدان گذاشت و پس از مدتی به یکه تازی ایرنا پایان داد و توانست جایگاه مناسبی در عرصه خبری کشور برای خود دست و پا کند.
پس از راه اندازی ایسنا ، تب راه اندازی خبرگزاری در ایران بالا گرفت به طوری که اکنون نزدیک به 23 خبرگزاری در کشور ایجاد شده و یا در حال راه اندازی است.
فارس، مهر، میراث، ایپنا، شانا، پانا، موج، قسط، سینا، ایکنا، شبستان و ... که مهمترین ویژگی ها این خبرگزاری ها و اشتراک آنها به جز دو خبرگزاری قدیمی انتشار اخبار بر روی اینترنت است

خبرگزاری چیست؟
خبرگزاری ها رکن اساسی در فرایند خبر رسانی و محور مباحث مربوط به مقوله تخصصی تولید خبر به شمار می روند. در سال های اخیر، گسترش موسسه ها و پایگاه های اینترنتی که خود را «خبرگزاری» معرفی می کنند، باز شناخت مفهوم، سازمان و طرز کار خبرگزاری ها را ضروری کرده است. به نظر می رسد که چنین شناختی می تواند در ایجاد نگرش حرفه ای به مقوله تولید خبر موثر واقع شود.
از نظر لغوی، واژه «خبرگزاری» یک اسم مرکب است که از دو بخش عربی و فارسی تشکیل شده و معنای آن «ابلاغ و رسانیدن خبر»، «اطلاع وگزارش دادن خبر» و       «عمل خبرگزار»  است.
دهخدا در فرهنگ لغت خود بین خبرگزاری و خبرگزار تفاوت قائل می شود و خبرگزاری را «عمل مخبر» و خبرگزار را «مخبر» می نامد و می نویسد : «خبرگزاری، عمل فراهم آوردن خبر و در اختیار منابع پخش چون رادیو، روزنامه یا اداره ای گذاردن است که خبرها را به دست می آورد و منتشر می کند.»
به نوشته کتاب شناسنامه خبر خبرگزاری جهان، علت آن که در این تعریف، خبرگزاری ، منبع خبری «رادیو» و «روزنامه» تلقی شده است، فراگیر نشدن دیگر وسایل ارتباط جمعی به خصوص تلویزیون در زمان دهخدا بوده  است.
دکتر معین در فرهنگ خود در تعریف خبرگزاری می نویسد : «خبرگزاری، اداره و موسسه ای است که خبرها را کسب و منتشر می کند.» 
در فرهنگ عمید نیز آمده است : «‌خبرگزاری اداره یا بنگاهی است که خبرهای دنیا را با وسایل مختلف جمع آوری می کند و برای روزنامه ها و سایر موسسات            می فرستد.»
این فرهنگ لغت ، خبرگزار را کسی معرفی می کند که : « خبرهای روز را برای روزنامه ها یا موسسه های خبری جمع آوری می کند و می فرستد.»
کتاب شناسنامه خبرگزاری جهان ، تعریف معین را کلی و تا حدودی مبهم و فاقد مرزبندی روشن بین خبرگزاری و دیگر موسسات خبری و اطلاع رسانی می داند اما می افزاید که در فرهنگ عمید تا حدودی این مرز روشن شده  است.
«گیتا علی آبادی» نویسنده این کتاب می گوید : «کار خبرگزاری تولید خبر خام است تا مطبوعات و رادیو و تلویزیون از آنها استفاده کنند. چیزی که باعث رونق یک خبرگزاری می شود، این است که اخبار را دست اول و بی واسطه تهیه کند و در اختیار      رسانه ها قرار دهد. خبرگزاری ها تهیه کننده مطالب خبری، سوابق، جزئیات خبر یا حتی مقالات توام با تفسیر و تحلیل هستند و از این رو بسیاری از نشریات به خصوص روزنامه ها برای دریافت اطلاعات می توانند  مشترک خبرگزاری ها شوند.»
محمد تقی روغنی ها مدرس خبر نیز وظیفه خبرگزاری را کسب، پردازش و انتشار اخبار و اطلاعات می داند.
فریدون صدیقی روزنامه نگار و مدرس روزنامه نگاری هم می گوید : «کار اصلی خبرگزاری ها این است که با نگاه فرا سیستمی به تولید خبر، گزارش، عکس و گفتگو بپردازند تا مطبوعات و رادیو و تلویزیون از آنها استفاده کنند. خبرگزاری به کسب اطلاعات می پردازد و تجزیه و تحلیل و تفسیر آنها را به عهده جراید می گذارد.»
دکتر یونس شکرخواه ، استاد ارتباطات نیز می گوید : «خبرگزاری به مفهوم کلاسیک آن یک سازمان تخصصی محلی، ملی و بین المللی برای گرد آوری و توزیع خبر است که ماموریت تولید و توزیع خبر برای روزنامه ها ، مجلات و سازمان های رادیویی و تلویزیونی را بر عهده دارد. خبرگزاری ها منابع اولیه هستند و برای منابع ثانویه (روزنامه ها ، مجلات و ...) خبر تولید می کنند. آنها تولید کننده مواد خام خبری هستند و پردازشگر اخبار دیگران محسوب نمی شوند.» 
این چهار کارشناس نسبت به لغت نامه های فارسی، تعاریف امروزی تر و روشن تری داده اند که  تفکیک جایگاه خبرگزاری از سایر موسسات خبری، تاکید بر تولید خبر و توزیع آن به عنوان وظیفه اصلی خبرگزاری و تلقی شدن همه وسایل ارتباط جمعی به عنوان مخاطبان خبرگزاری از مشخصه های آن است.
البته امروزه خبرگزاری ها از اینترنت نیز برای ارائه اخبار خود ارسال می کنند که این امر، بازتعریف مخاطبان خبرگزاری ها را ضروری کرده است.
شکرخواه می گوید : «در سال‌هایی که اینترنت وجود نداشت خبرگزاری‌ها خبرها را به صورت رول خبری و در کاغذ به خبرنگاران و روزنامه‌ها ارسال می‌کردند اما بعد از اینکه خبرگزاری‌ ها صاحب سایت شدند باند محدود آن ‌ها از روزنامه‌نگاران و روزنامه‌ها روی باند پهن تری قرار گرفت و خود خبرگزاری ‌ها صاحب خواننده شدند و حتی طراحی نیز برای آن‌ ها مهم شد، بنابر این رفتار خبرگزاری‌ ها به رفتار رسانه ‌های جمعی نزدیک‌تر شد.»
دکتر نمکدوست تهرانی پژوهشگر، روزنامه‌نگار و سردبیر خبرگزاری میراث فرهنگی نیز می گوید : «خبرگزاری‌ها قبلاً وقتی بر روی تلکس بودند، خبرها را تنها برای مشترکانشان می‌فرستادند، اما الان خبرگزاری‌های ما خبر خود را هم برای " متخصص" و هم برای "مصرف‌کننده نهایی" تولید می‌کنند. این تحولی‌است که امروز اتفاق افتاده‌است.»
بیژن نفیسی روزنامه نگار و مدرس روزنامه نگاری نیز می گوید : «در شرایط کنونی، مخاطب خبرگزاری ها را هم مردم عادی و هم رسانه ها تشکیل می دهند. خبرگزاری ها روی سایت های خبری اخبار و مطالبی را ارسال می کنند که مردم عادی می توانند از آن استفاده کنند اما یک سری مشترک مانند روزنامه ها هم هستند که دقیقا روی سایت جداگانه ای اخبار خبرگزاری را دریافت می کنند که با شیوه استفاده از روی سایت های اینترنتی فرق دارد.»
وی همچنین با توجه به گسترش فن آوری های ارتباطی و تعدد موسساتی که خود را خبرگزاری می نامند بر لزوم ارائه تعریفی جدید از خبرگزاری تاکید می کند و         می گوید: «تعریف هایی که در گذشته داشتیم با توجه به تعداد بسیار محدود خبرگزاری ها بود ولی در حال حاضر شرایط تکنیکی ، شرایط ویژه ای را فراهم کرده است و در تعریفی که می خواهیم دوباره از خبرگزاری داشته باشیم باید هم نگاه نرم افزاری به مسئله داشته باشیم و هم نگاه سخت افزاری.»
نفیسی می افزاید : «شاید وجود بخش سخت افزاری است که این انگیزه را در سازمان های مختلف ایجاد کرده که می شود یک خبرگزاری درست کرد اما این گونه نیست زیرا در کنار امکانات سخت افزاری که سرمایه گذاری زیادی هم می خواهد باید نیروی لازم را هم داشته باشیم زیرا اصل کار خبرگزاری بر پوشش خبری و تلاشی استوار است که از نظر اطلاع رسانی برایش ارزش قائلیم و در نتیجه این طور نیست که به سادگی سازمانی بتواند تشکیلات خبری راه بیندازد.»
وی می گوید: «تشکیل یک خبرگزاری منوط به شرایطی از جمله تشکیلات سازمانی ، تخصصی کردن کار و تربیت نیروی ماهر است.»
دکتر نعیم بدیعی از مولفان کتاب روزنامه نگاری نوین نیز در تشریح ویژگی های یک خبرگزاری می گوید : «خبرگزاری موفق، سازمانی است که به صحت و درستی خبر، جامعیت و کامل بودن خبر و گرد آوری عکس و تصاویر مناسب همت گمارد و از امکانات و پرسنل مجرب استفاده بهینه کند و اطلاعات خود را در اختیار رسانه ها قرار دهد.»
وی می افزاید : «هر جایی که خود را خبرگزاری می نامد باید از ویژگی هایی برخوردار باشد، نخست نیروی مجرب و امکانات در خور توجهی داشته باشد که برای تولید خبر نیاز است؛ خبرگزاری باید خبر دست اول تولید کند که مستلزم برنامه ریزی دقیق و تربیت نیرو است.»
روغنی ها هم معتقد است که : «خبرگزاری باید زیر ساخت هایی داشته باشد و امکان کسب اطلاعات و اخبار از منابع مختلف برایش فراهم باشد.»
علاوه بر تعاریف و ویژگی های که روزنامه نگاران و کارشناسان ارتباطات برای خبرگزاری ذکر می کنند، ماده 2 آئین نامه تاسیس و نحوه فعالیت و نظارت بر خبرگزاری های غیر دولتی مصوب 25/2/1384 خبرگزاری ها را مجاز می داند در   زمینه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی نسبت به جمع آوری، پردازش و انتشار خبر، تحلیل، مصاحبه و گزارش در قالب نوشتار، صدا و تصویر در حوزه های داخلی و خارجی فعالیت کند.
بر اساس دایره المعارف بریتانیکا، «خبرگزاری، سازمانی است که گزارش های خبری را برای روزنامه ها، نشریات، ایستگاه های رادیو تلویزیونی و کاربران دیگر تهیه می کند اما نمی تواند اخبار را برای مشترکان خود چاپ و منتشر کند.»
در کتاب Journalism today نیز آمده است : «خبرگزاری، سازمانی  است که خبرها را از سراسر جهان تهیه و در قبال نگارش و انتشار آن حق الزحمه می گیرد.»
به نوشته کتاب وسایل جمعی؛ مقدمه ای بر ارتباطات نوین، «خبرگزاری، سازمانی است که مطالب خبری را جمع آوری،  آن ها را در شکل مناسب تهیه می کند و از طریق سیم یا ماهواره به روزنامه ها و ایستگاه های رادیو - تلویزیونی سراسر کشورهایی که برای این خدمات، پول می پردازند، می فرستد.»
کتاب شناسنامه خبرگزاری های جهان که این تعاریف را نقل کرده است، تعریف اخیر را «تا حدودی کامل ترین تعریف» از خبرگزاری می داند.
طبق تعریف دانشنامه آزاد ویکی پدیا :«خبرگزاری، سازمانی متشکل از روزنامه نگاران است که گزارش های خبری مورد نیاز روزنامه ها، مجلات و رادیو و تلویزیون را تامین می کند و با واژه های چونwire services , news services شناخته می شود.
همچنین بنا به تعریف سایت WordNet : «خبرگزاری، سازمانی است که گزارش های خبری را برای روزنامه جمع آوری و آن ها را به صورت الکترونیکی توزیع می کند و با واژه هایی چون press agency , wire service , press association شناخته          می شوند.                
انواع خبرگزاری
خبرگزاری ها را می توان از نظر نوع مالکیت، عرضه خدمات خبری و حوزه فعالیت و پوشش خبری دسته بندی کرد. برخی، مهمترین عامل تمایز خبرگزاری ها را  ساختار مالکیت آنها می دانند و درباره فعالیت ها و خدمات خبرگزاری ها نیز بر مبنای شکل مالکیت آنها قضاوت می کنند که بنابر این، خبرگزاری ها به سه گروه تقسیم         می شوند :
* خبرگزاری های خصوصی، با مالکیت یک فرد یا سازمان
* تعاونی با مالکیت گروهی از سازمان های رسانه ای
* خبرگزاری های دولتی
خبرگزاری ها از نظر عرضه خدمات خبری نیز به سه گروه تقسیم می شوند :
* خبرگزاری هایی که اخبار خود را به فروش می رسانند. مانند : رویترز
* خبرگزاری هایی که به صورت مشترک از روزنامه هایی تشکیل شده اند که مقالات خبری خود را با یکدیگر سهیم می شوند. مانند : آسوشیتدپرس
* خبرگزاری های تجاری که از سازمان های خاصی برای انعکاس اخبار آنها مبالغی دریافت می کنند. مانند : خبرگزاری RP
خبرگزاری ها را از نظر حوزه فعالیت و پوشش خبری هم تقسیم بندی می کنند:
* خبرگزاری های جهانی که گرد آورنده و منتشر کننده خبرها در سراسر جهان هستند. مانند : فرانس پرس
* خبرگزاری های ملی که کار توزیع خبرها را در داخل یک کشور و نیز انتشار خبرهای داخلی برای خارج از کشور را به عهده دارند.
* خبرگزاری هایی که از چند سازمان خبری چند ملیتی تشکیل می شوند و به مبادله اطلاعات و اخبار می پردازند.
پیدایش خبرگزاری ها
" بارون رو چیلد " بانکدار مشهور انگلیسی در سال 1815 از طریق اطلاعاتی که یک سوار از منطقه جنگ واترلو به لندن آورد، بورس لندن را دستخوش تحول کرد. او ابتدا به سرعت، شروع به فروش کرد. شاید هر کس بر این باور بود که ولینگتون، ناپلئون را شکست داده است اما در این میان فقط روچیلد بود که نتیجه را می دانست. اضطرابی که در بازار تجارت پدید آمد، باعث شد تا قیمت اوراق کاهش یابد، پس روچیلد شروع به خرید و جمع آوری سهام کرد، آن هم هر سهم یک پنی.
پس از وقفه ای، اخبار رسمی پیروزی ولینگتون به لندن رسید، اما دیگر برای سهام داران دیر بود چرا که آنها سهام خود را فروخته بودند و روچیلد دارایی خود را از به هزار برابر افزایش داده بود، فقط به دلیل این که " اولین خبر را دریافت کرده بود. "
بدین ترتیب دریافت خبر آن هم در حداقل زمان ممکن ، اهمیت یافت.
پیش از اختراع تلگراف ، اخبار به صورت دهان به دهان از طریق نامه و روزنامه ها به کندی انتقال می یافت. اولین خطوط تلگرافی در اروپا در سال 1845 شروع به کار کرد و به سرعت گسترش یافت و به ماورای بحار رسید. ارسال پیام های الکتریکی از طریق تلگراف و مورس راه را برای مبادله سریع تر اطلاعات فراهم کرد. با استفاده از این وسایل و رشد روزنامه ها بازار اخبار داغ تر شد و منجر به پدید آمدن خبرگزاری ها شد. تلگراف الکتریکی وسیله پیشرفت خبرگزاری ها را در اواسط قرن نوزدهم فراهم آورد و  سال ها بعد، شیوه ارسال خبر از تلگراف تغییر یافت و خبرگزاری ها از ابزارهای جدید ارتباطی استفاده کردند.
سابقه تاسیس خبرگزاری ها در جهان به بیش از 150 سال پیش باز می گردد.پنج خبرگزاری بزرگ جهان ( رویتر ، آسوشیتدپرس ، یونایتدپرس ، فرانس پرس و تاس ) که بازار ارسال خبر را در دنیا زیر سلطه دارند، ابتدا با خبرهای مربوط به بورس و بازار سهام کار خود را آغاز کردند و سپس با فروش اخبار سیاسی ، فرهنگی و نظامی دایره اطلاع رسانی را توسعه دادند.
در سال 1835 " چالز آگوست هاواس " نخستین آژانس خبری جهان را در در فرانسه پایه گذاری کرد. هاواس ، انحصار دولتی ارسال اخبار از طریق تلگراف نوری را در فرانسه در اختیار داشت.
در سال 1849 " برنارد وولف " کارمند خبرگزاری هاواس و ناشر روزنامه برلین، خبرگزاری وولف را تاسیس کرد. وولف، نخستین خبرگزاری بود که برای جمع آوری و ارسال اخبار از تلگراف الکتریکی استفاده کرد.
" رویتر " آژانس خبری دیگری بود که از دل خبرگزاری هاواس و با تاسیس یک دفتر تجاری در سال 1849 متولد شد. " ژولیوس رویتر " از کارکنان پایه گذار هاواس در سال 1851 خبرگزاری خود را به صورت رسمی در لندن افتتاح کرد. تخصص این خبرگزاری بر بورس مالی و مبادله اخبار بود.
در سال 1859 این سه خبرگزاری، موافقتنامه ای میان خود امضا کردند و با تاکید بر مبادله اخبار در سراسر جهان نخستین کارتل خبری را ایجاد کردند. در آن سوی      آب های اقیانوس اطلس ، آمریکایی ها نیز بیکار ننشسته و در واقع اختراع تلگراف مورس پایه گذار انقلابی در عرصه ارتباطات در منطقه آمریکای شمالی شد.
نخستین تاثیر این انقلاب ، آغاز بکار شش روزنامه در شهر نیویورک بود. آنها برای پوشش خبری جنگ مکزیک و همچنین دریافت اخبار اروپا در ماه مه 1848 با هم شریک شدند که ثمره آن تاسیس خبرگزاری آسوشیتدپرس بود که به سرعت بدل به یکی از غول های خبری دنیا شد.
در دهه های بعد خبرگزاری ها ی بزرگ دیگری در جهان پا به صحنه گذاشتند که از مهم ترین آنها می توان به یونایتدپرس اینترنشنال و تاس اشاره کرد. پس از سال 1945 که تب جنگ جهانی فروکش کرد و نظم نوین تازه ای از خاکستر جنگ سر بر آورد ، دولت - ملت های تازه استقلال یافته به تاسیس آژانس های خبری ملی خود اقدام کردند و تعداد آژانس های خبری به  100 خبرگزاری رسید.
در ایران
راه اندازی خبرگزاری ها در ایران پیشینه ای 70 ساله دارد و از این رو کشورمان را  می توان از جمله ملل پیشرو در جهان سوم در این زمینه دانست که تجربیات طولانی را پشت سر گذاشته است.
خبرگزاری پارس، نخستین آژانس خبری در ایران است که در سال 1313 توسط وزارت امور خارجه و در جایگاه یک مرکز خبری ملی و رسمی تاسیس شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1360 نام خبرگزاری فارس به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران " ایرنا " تغییر یافت. این خبرگزاری منبع رسمی و مورد استناد مطبوعات داخلی و خبرگزاری های بین المللی به شمار می رود.
واحد مرکزی خبر از دیگر خبرگزاری های نسبتا قدیمی ایران محسوب می شود که سابقه ای بیش از 30 سال را یدک می کشد. این سازمان خبری دی 1350با عنوان خبرگزاری رادیو و تلویزیون ملی ایران کار خود را آغاز کرد و سپس در سال 1355با گروه تحقیق ادغام شد و تشکیلات واحد مرکزی خبر به وجود آمد. واحد مرکزی خبر بیشتر به تغذیه بخش های خبری رادیو و تلویزیون پرداخته و اخبار آن در سطح    رسانه های مکتوب با برد بسیار کمی رو به روست.
در آذر سال 1378 خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا پا به میدان گذاشت و پس از مدتی به یکه تازی ایرنا پایان داد و توانست جایگاه مناسبی در عرصه خبری کشور برای خود دست و پا کند.
پس از راه اندازی ایسنا ، تب راه اندازی خبرگزاری در ایران بالا گرفت به طوری که اکنون نزدیک به 23 خبرگزاری در کشور ایجاد شده و یا در حال راه اندازی است.
فارس،  مهر، میراث، ایپنا، شانا، پانا، موج، قسط، سینا، ایکنا، شبستان و ... که مهمترین ویژگی ها این خبرگزاری ها و اشتراک آنها به جز دو خبرگزاری قدیمی انتشار اخبار بر روی اینترنت است.
طرز کار خبرگزاری ها
بیشتر خبرها به ویژه خبرهای خارجی که مطبوعات و سایر رسانه هـای خبری  استفاده می  کنند از طریق خبرگزاری ها دریافت می شود، زیرا اغلب این رسانه ها دفتر نمایندگی یا خبرنگار متخصص در خارج از کشور ندارند و مشکلات مالی و فنی نیز این امکان را به آنها نمی دهد.
خبرگزاری بین المللی و خبرگزاری مهم دیگر در تمام ساعات شبانه روز مشغول فعالیت هستند و اخبار بی شماری را که از خبرنگاران خود در سراسر جهان دریافت می کنند برای روزنامه ها، رادیو - تلویزیون ها و سایر موسسات خبری ارسال       می کنند و آنها  را در جریان رویدادها قرار می دهند.
این نوع اخبار در گذشته در اصطلاح مطبوعات " اخبار تلگرافی " ‌نامیده می شدند و مطبوعات آنها را  بررسی و با توجه به علاقه مخاطبان با سبک خاص منتشر          می کردند، اما در سال های اخیر با پیدایش اینترنت و استفاده روزافزون خبرگزاری ها از این پدیده، آنها هم به مشترکان خود از جمله مطبوعات خبر داده و هم از طریق سایت های اینترنتی به کاربران امکان مشاهده اخبار خود را می دهند.
خبرگزاری ها اگر در گذشته اخبا ر خام را در اختیار مطبوعات می گذاشتند تا پس از پردازش منتشر شود امروزه سعی می کنند خبر را به شکل نهایی آن منتشر کنند زیرا با کمک اینترنت می توانند با مخاطبان نهایی خود در ارتباط باشند.
با گسترش فن آوری های نوین ارتباطی، شیوه دریافت اخبار خبرگزاری ها و کار بر روی این اخبار دگرگون شده است. در روزگاران قدیم ، اخبار با سرعت 66 کلمه در دقیقه به وسیله دستگاه گیرنده ( ماشین تله تایپ که در ایران به تلکس مشهور است ) تق تق کنان تایپ می شدند، اما امروزه این سرعت ده ها برابر شده است و تق تق نیز به گوش نمی رسد زیرا کامپیوتر خبرگزاری ها با کامپیوتر سایر رسانه های خبری صحبت می کند.
خبرگزاری ها که برای دیگر رسانه ها منبع اطلاعاتی بسیار اساسی هستند به روشنی پی برده اند که مطالب خود را از نظر اعلام و تشریح رویدادها باید به شکلی جذاب و کاربردی منتشر کنند.
علاوه بر این، خبرگزاری ها به شدت با یکدیگر رقابت می کنند. آنها با ثبت لحظه به لحظه وقایع، کاملا مراقبند که در رابطه با چه تعداد از اخبار نخستین مخابره کننده بوده اند، در هر دقیقه چند دقیقه پیش بوده اند و چه تعداد روزنامه اخبار آنها را درج کرده است. از این زاویه آنها واقعا در هر دقیقه با یک ضرب الاجل تازه رو به رو هستند. خبرگزاری ها به جد می کوشند تا مشترکان خود را کاملا گوش به زنگ اخبار در دست مخابره و در انتظار اخبار مکمل نگه دارند.
خبرنگاران خبرگزاری ها به محض اطلاع از وقوع یک رویداد خیلی مهم، ابتدا در یک خبر سریع 3 تا 5 کلمه ای به نام Flash که به فارسی می توان آن را " فوری " با
" برق آسا  " نامید به خبرگیران هشدار می دهند و بعد جریان بسیار مختصر واقعه را مخابره می کنند و سپس با کسب آگاهی های بیشتر اطلاعات تکمیلی را ارسال می دارند و بالاخره با وقوف به چگونگی کامل واقعه و اطمینان قاطع نسبت به آن جریان مشروح و مفصل را مخابره می کنند.
همانگونه که گفته شد، خبرگزاری ها برای جلب بیشتر مشترکان خود از واژه اعلام خبر Flash استفاده می کنند. روزنامه نگاران وقتی که با این واژه بر روی تلکس مواجه می شوند، حواسشان را کاملا جمع می کنند زیرا که این واژه برای آنها یک مفهوم خاص دارد و آن این که : یک خبر مهم در راه است.
واژه فوری Urgent نیز همین کارکرد را دارد، منتها طولانی تر از Flash است و عناصر خبری و اطلاعات بیشتری نسبت به آن دارد. در گذشته، اخبار مهم در چند دقیقه یا حتی بلافاصله با یک ضمیمه Add و احتمالا شامل یک یا دو پاراگراف دنبال می شد. ضمیمه نیز گاه با عنوان بولتن Bulletin  و بیشتر با عنوان فوری مشخص می شد. همراه با ارسال توضیحات بیشتر ضمایم بیشتری نیز ارسال می شد. در واقع خبرگزاری ها  لید، اضافات و تغییرات را ارسال می کردند. هر چند خبرگزاری ها به کمک دستور العمل های راهنما نحوه ادغام مطالب را به وضوح مشخص می کردند اما این امر موجب کندی ومکث در روند کار روزنامه ها می شد. امروزه خبرگزاری ها عمل تدوین را به روش الکترونیکی انجام می دهند و در پی هر تغییر متن جدید و کاملی را  ارسال می کنند. خبرگزاری ها گیرندگان خبر را از تغییرات مطلع می کنند. برای مثال اطلاع می دهند که این متن نهایی حاوی 5 سطر جدید در پاراگراف اول است گاه آنها برای تصحیح فقط یک نام یا برای تغییر یک فاکت متن نهایی را مجددا به طور کامل برای شما مخابره می کنند. البته خبرگزاری ها به علت نگرانی از ارتکاب اشتباه توسط ویراستاری که با دهها لید ضمیمه اصلاحیه و تغییر دست و پنجه نرم می کنند به روش جدید ارائه پیاپی متون روی اوردند نگرانی آنها نیز بی مورد نبود زیرا اشتباهات متعددی به وقوع می پیوست.
خبرگزاری ها همچنین بولتن روزانه (Bulletin) را هم در بین خبرهای خود مخابره   می کنند. در این بولتن خلاصه خبرهای مهم داده می شود که بعضا برای رسانه ها با همان صورت قابل استفاده و درج است. بولتن نیز برای رسانه های همگانی جاذبه دارد چرا که هم به وقت کم برای مطالعه نیاز دارد و هم حاوی مطالب محورهای کلیدی رویدادهاست.
خبرگزاری های بزرگ همواره در لابه لای مطالب روزانه خود یک باجه  ارائه می کنند که در واقع فهرستی از مهمترین اخباری است که خبرگزاری در مدت زمان معینی مخابره کرده است یا قرار است که در طول روز مخابره کند. چرا خبرگزاری ها این باجه را دایر می کنند؟ عمده ترین دلیل آن این است که مشترکین انها بدانند که امروز کدام خبرها عمده هستند یا در مدت معینی در ساعت های گذشته کدام اخبار مهم ارائه شده اند. وقتی که مشترکین که در واقع حکم مخاطب را برای خبرگزاری ها دارند باید بدانند که با چه خبرهایی سر و کار دارند در گزینش اخبار و ارزیابی آنها با دقت و در عین حال سهولت بیشتری عمل کنند.
خبرگزاری ها از اوقات راکد بی بهره نیستند. کمتر حادثه مهم و قابل گزارشی در ساعات نیمه شب تا بامداد روی می دهد. در این ساعات آرام، خبرگزاریها متن های طولانی مربوط به گزارش های در دست اقدام خود را برای استفاده در بعد مخابره    می کنند. ماهیت و زمان مجاز استفاده از این متون به وضوح در ابتدا و انتهای متن درج می شود. اگر خبری را که همه باید برای پنج شنبه نگه دارند روزنامه نگاری روز چهارشنبه منتشر کنید نمره منفی در پرونده او منظور می شود. این متون معمولا در ساعات کاری فشرده یعنی از 6 بامداد تا ظهر و از 6 بعد از ظهر تا نیمه شب مخابره نمی شوند.
علاوه بر این ها، در مورد برخی وقایع مهم و پر پیچ و خم ، خبرنگاران عناصر و عوامل مختلف و جزئیات خبری متعددی را که بتدریج بدست آمده است جمع آوری می کنند و پس از تصحیح و تنظیم دقیق همه را با هم ترکیب می کنند و به صورت مطلب خبری واحد ارسال می دارند. بدین طریق جریان واقعه را که در مراحل قبلی ضمن خبرهای گوناگون گزارش داده می شود حالت پراکندگی خود را از دست می دهد و در یک گزارش تشریحی تجانس و هماهنگی پیدا می کند.
بدین ترتیب روزنامه نگاری که تلکس را برای انتخاب خبر می بیند اگر فرصت خواندن همه مطالب را نداشته باشد می تواند از باجه، بولتن، اعلام خبر و ... هر  آنچه را که می خواهد بگیرد.
نوشتن برای خبرگزاری ها
نوشتن خبر برای خبرگزاری ها ساده تر از خبرنویسی برای سایر رسانه هاست که هر کدام بر اساس ویژگی های ارتباطی خود مخاطب را هدف گرفته اند زیرا خبرگزاری ها در این حالت حلقه واسط بین رویدادها و رسانه های خبری هستند و در حقیقت گزارش های خود را برای متخصصانی می فرستند که باید به گونه ای دیگر عمل کنند اما اگر قرار باشد خبرگزاری ها اینترنتی باشند، دیگر خبرنویسی برای آنها به همان سادگی قبل نخواهد بود و خبرگزاری ها باید تابع نوع دیگری از روزنامه نگاری نیز باشند.
در اینجا نگاه ما همان نگاه سنتی به خبرگزاری هاست و معتقدیم که با وجود همه دگرگونی ها در شیوه ها و ابداعات، طرز کار و خبرنویسی در خبرگزاری ها ثابت مانده است.
دکتر یونس شکرخواه می گوید : «در سال‌هایی که اینترنت وجود نداشت خبرگزاری‌ها خبرها را به صورت رول خبری و در کاغذ به خبرنگاران و روزنامه‌ها ارسال می‌کردند اما بعد از اینکه خبرگزاری‌ها صاحب سایت شدند باند محدود آن‌ها از روزنامه‌نگاران و روزنامه‌ها روی باند پهن تری قرار گرفت و خود خبرگزاری‌ها صاحب خواننده شدند و حتی طراحی نیز برای آن‌ها مهم شد، بنابراین رفتار خبرگزاری‌ها به رفتار رسانه‌های جمعی نزدیک ‌تر شد و این رسانه ‌ها در بعضی از اوقات نیز رسانه‌های نوشتاری را عقب گذاشته و آمیزه‌ای از اخبار هارد، سافت و briefs را استفاده کردند و در این حالت است که موضوع سبک به یک موضوع کلیدی تبدیل شد...»

تأملی بر کتاب «روزنامه نگاری پس از اینترنت» اثر یانیک استین۱) «اینترنت وسیله جدیدی برای انتقال اطلاعات نیست؛ پایان نوعی از روزنامه نگاری است که تاکنون وجود داشته است. مطبوعات نیز فصل جدیدی از تاریخ خود را آغاز نکرده است، بلکه تاریخ دیگری تحت نظام اینترنت آغاز شده است.»


این چیزی است که در اولین صفحات کتاب «مطبوعات بدون گوتنبرگ» می خوانیم که یکی از نویسندگان آن برونو پاتینو، روزنامه نگار مشهور فرانسوی و تئوریسین برجسته علوم سیاسی است که تا سال ۲۰۰۸ رئیس هفته نامه لوموند اینتراکتیو بود. او که تحت تأثیر اندیشه مک لوهان است، روزنامه نگاری امروزی را زیر سایه سنگین اینترنت و قدرت تکنولوژی اطلاعاتی توصیف می کند.

آیا براستی اینترنت ناقوس تزلزل روزنامه نگاری سنتی را به صدا درآورده است و پایان تاریخ مطبوعات مکتوب را اعلام می کند؟

۲) به تازگی انتشارات گزیده کار «جام جم» در راستای ارائه آثاری در حوزه روزنامه نگاری و ترجمه و نشر کتاب هایی در زمینه علوم ارتباطات، اثری منتشر کرده با عنوان «روزنامه نگاری پس از اینترنت» اثر یانیک استین که به قلم مینوخانی به فارسی برگردانده شده است.

این کتاب حاصل رساله دکتری مؤلف است که در سال ۲۰۰۶ در گرونوبل فرانسه دفاع شد و با نوع رویکردی انجام گرفته که امروزه معروف به «مکتب گرونوبل در علوم ارتباطات» است. استین با شیوه تحقیق مونوگرافیک فضایی برای مخاطب ایجاد می کند که هر کس بتواند جایگاه خود را در آن به دست آورد و از سوی دیگر نظریه های خود را با توجه به حوزه «علوم اجتماعی» مفهوم پردازی می کند.
تحقیق او در هفت فصل تنظیم و تدوین شده است که این فصول چنین عنوان گرفته اند؛
۱) کارگزاران «خارج از رسانه» اطلاعات آنلاین
۲) مطبوعات آنلاین: داستانی تازه
۳) مشاغل اطلاعات و روزنامه نگاری
۴) روزنامه نگاری تحت سلطه
۵) سطحی شدن روزنامه نگاری
۶) تحت سلطه بازاریابی
۷) فرهنگ جدیدی در شغل.

داده هایی که در این تحقیق ارائه می شود، براساس تحقیقات میدانی استوار است که در فاصله بیش از دوسال، بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ انجام شده است.

۵۰ مصاحبه ای که با روزنامه نگاران انجام شده است، محور اصلی این تحقیق را شکل می دهد. در بین جمعیت مورد هدف، روزنامه نگاران وب، سردبیران، وب مسترها و مسئولان انتشاراتی حضور دارند که در دل گروه گسترده ای قرار می گیرند که آنها را «فعالان اطلاعات آنلاین» می نامیم.

در واقع هدف این تحقیق، نگاهی به پدیده «روزنامه نگاری آنلاین» است تا شاخصه هایی برای جامعه شناسی و تاریخ روزنامه نگاری آنلاین ارائه دهد.۳) با ظهور اینترنت، فرصتی برای دیجیتالی شدن صدا، تصویر و متن به وجود آمد. در زمانی که جامعه دیجیتالی می شد، اینترنت به عنوان «رسانه رسانه ها»، رسانه «شخصی» ، «تعاملی» و نهایتاً به عنوان «مولتی مدیا» مطرح شد. در واقع اینترنت به عنوان یک «تکنیک عام»، در همه فضاهای فعالیت انسانی (تولید، مصرف، تفریح، اطلاعات، ارتباطات و...) نفوذ کرد و به ظهور روش های اجتماعی جدید ارتباطات یاری رساند.


از اواخر دهه ۱۹۹۰، اینترنت وارد محیط کار روزنامه نگاران شد و طی چند سال به ابزاری غیرقابل چشم پوشی در این حرفه بدل شد. ولی آیا می توان گفت که اینترنت در روزنامه نگاری نیز انقلابی ایجاد کرده است؟


مؤلف در کتاب «روزنامه نگاری پس از اینترنت» بر این واقعیت تأکید می گذارد که فضای روزنامه نگاری به عنوان حرفه ای که همیشه در معرض «بحران های هویتی» است با ظهور اولین وب سایت های اطلاعاتی مورد تهدید واقع شد. آغاز به کار مطبوعات آنلاین با پرسش ها، بیم ها و واهمه هایی در خصوص روزنامه نگاران آنلاین همراه بود، آیا این روزنامه نگاران می خواهند روزنامه نگاران سنتی را از میدان خارج کنند؟ آیا با وجود فراوانی بیش از حد اطلاعات به اخلاق مطبوعاتی احترام می گذارند؟ آیا می توانند عنوان روزنامه نگاران حرفه ای را کسب کنند؟


امروزه اطلاعات کمی راجع به روزنامه نگاران اینترنتی وجود دارد و هویت روزنامه نگاران وب برخلاف همتایان رسانه ای شان که به «روزنامه نگاران سنتی» معروفند، در هاله ای از ابهام باقی مانده است. یکی از اهداف کتاب حاضر، روشن کردن این نقاط ابهام است؛ «روزنامه نگاری در اینترنت توسعه پیدا می کند، بدون اینکه کسانی که آن را انجام می دهند، دیده شوند.
موضوع روزنامه نگاری آنلاین، موضوعی در سایه است. روزنامه نگاری آنلاین که نه انجمنی دارد، نه نماینده ای و نه تکنیک واقعاً به رسمیت رسیده ای، نه قهرمانی دارند نه جایزه مطرحی، به عنوان یک تخصص حرفه ای، ضعیف تجلی کرده است. این روزنامه نگاران هنوز هم کم دیده می شوند و برای همتایان و مخاطبان شان ناشناخته اند.»

به همین دلیل، مؤلف در این اثر تحقیقی، سعی دارد کاربردها و بازنمایی های روزنامه نگاران وب را مورد تدقیق و مداقه قرار دهد و پاسخی به این مسئله بیابد که آیا با ظهور اینترنت ماهیت وجودی روزنامه نگاران حرفه ای تهدید و عرصه روزنامه نگاری سنتی تحدید شده است؟

۴) شکی نیست که اینترنت، روزنامه نگاری سنتی را در عرصه آزمون و خطا قرار داده است. ظهور این پدیده بر تمامی حوزه های فعالیت خبرنگاران اعم از روزنامه نگاران، فعالان در خبرگزاری ها و گزارشگران صدا و سیما، اثر مستقیم و غیرقابل گریزی داشته است که این تأثیرات و پیامدهای آن، نیازمند بررسی همه جانبه و علمی است. هر چند این مطالعات باید در هر کشوری متناسب با شرایط همان جامعه و باتوجه به میزان نفوذ اینترنت در آن کشور صورت گیرد اما یک دسته تأثیرات یکسان هم قابل مشاهده است که به ذات این رسانه دیجیتال بازمی گردد و از کارکرد مشابه آن در همه جوامع حکایت دارد.

کتاب «روزنامه نگاری پس از اینترنت» با چنین رویکردی نگاشته شده است و هر چند ناظر به رسانه های فرانسه است اما مطالعه و پژوهش در این حوزه های مشترک را شامل می شود.


روزنامه نگاری الکترونیک
***روزنامه‌نگاری الکترونیک بخشی از فعالیت روزنامه‌نگاری و رسانه‌ای در جوامع و کشورهایی شده است که با تسامح و با درجاتی کمتر یا بیشتر جوامع اطلاعاتی یا جوامع شبکه‌ای خوانده شده‌اند. اگر این اصطلاح حاکی از یک تمایز اساسی و بنیادی نباشد حداقل تفاوت‌هایی را در مقایسه جوامع حال حاضر با جوامع یک نسل پیشتر یا بیشتر از آن نشان میدهد. گردش اطلاعات از مهمترین این تفاوت‌ها است که بخشی از آن خبررسانی است

/ 2 نظر / 261 بازدید
Amir

آیا به دنبال راهی مطمئن جهت کسب درآمد از اینترنت هستید؟ به چه قدر درآمد ماهیانه فکر می کنید؟ ما به شما پیشنهاد می کنیم که به جمع 16000 نفری بازاریابان باشگاه فروشندگان برتر ایرانی بپیوندید. با عضویت در این باشگاه و خرید نرم افزار انحصاری بازاریابی mci5 به درآمد عالی در ماه برسید. http://www.mci5.com/index.php?refid=3302

darya

سلام دوست خوبم اسم من دریا هستش به تازگی یه چت روم افتتاح کردیم به اسم لوسی چت خوشحال میشم اگر بهمون افتخار بدی و بیای پیشمون پر از دخترو پسرای ایرانی و باحاله به همراه قرعه کشی هفتگی شارژ ایرانسل. فیلتر شکن و اکانت نود 32 یک ماهه به ارزش 30 هزار تومان برای کاربران برتر اگر دنبال دوست خوب میگردی زود بیا راستی وبلاگتم خیلی جالب بود اگر دوست داشتی تبادل لینک بکنی با ایمیل مدیریت که تو این پیام هست تماس بگیر خداحافظ loosichat.ir