منتظر

واقعیت های جالب در مورد چای
نویسنده : ابوالحسن اصفهانی - ساعت ٧:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٢٧
 

.:: واقعیت های جالب در مورد چــــای ::.


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org

1. بوته چای جزو معدود گیاهانی است که به دلیل وجود سموم فراوان در بافت آن، در طبیعت هیچ آفت جدی به جز انسان ندارد! مزارع این گیاه نیاز به سمپاشی ندارند و هیچ چرنده، پرنده، حشره و ... به آن نزدیک نمی شود. اگر در بین علوفه چهارپایان (هر نوع که باشند) حتی کمی برگ چای باشد، حیوان به محض جویدن آنها را از دهانش بیرون می ریزد !

2.
در بسیاری از مناطق کشاورزی، برای آن که احشام و سایر حیوانات به مزارع و کشتزارهای مختلف نزدیک نشده و زراعت را خراب نکنند، اطراف آنها را بوته چای می کارند. حیوانات با مشاهده بوته چای به مزرعه نزدیک نمی شوند!

3.
اولین وارد کننده تخم این گیاه به ایران در اوایل دوره قاجار انگلیسی ها بودند که با همکاری عناصر خودفروخته ای در دربار قاجار، کشت این گیاه و نوشیدن دم کرده آن را در ایران رواج دادند. واقعیت آن است که حکمای ایران زمین از چند هزار سال قبل با این گیاه آشنایی داشته و به خوبی می دانستند که این گیاه ارزش غذایی نداشته، بلکه مصرف غیر دارویی آن مضر است.

4.
موادی که در اصطلاح علم شیمی ساختار مولکولی حلقوی دارند (مواد آروماتیک) سرطان زا هستند. "پلی فنول" یکی از مواد آروماتیک است که چای هم این ماده را دارد. فنول چیست؟ فنول یک ماده دارای ترکیبات حلقوی است که بر روی پوست، کبد و سیستم گوارش اثرات نامطلوبی می گذارد. جالب اینجاست که قریب به اتفاق مواد معطر شیمیایی که در کارخانجات به چای اضافه می کنند هم جزء مواد آروماتیک و سرطان زا هستند! (گل بود به بلبل هم آراسته شد!!)

5.
مصرف چای (خصوصاً پس از غذا که سال هاست عادت بسیاری از ایرانیان شده است) جلوی جذب آهن معدنی موجود در غذاها توسط بدن را می گیرد که در نتیجه منجر به بروز بیماری کم خونی مزمن در مصرف کنندگان می شود. چای دارای ترکیباتی به ‌نام تانن است که مزه‌ تلخ چای را ایجاد می کند. تانن‌ها با آهن، ایجاد رسوب می‌ نمایند و این رسوب به دلیل درشتی ملکول و سنگینی، غیر قابل جذب توسط بدن است. لذا در صورتی که غذای مصرفی دارای آهن بوده و بلافاصله بعد از آن چای مصرف شود، از جذب آهن آن جلوگیری می کند. فراموش نکنید که عارضه کم خونی خود باعث ده ها بیماری دیگر در بدن می شود.

6.
همان گونه که گفته شد چای دارای ماده ای است به نام تانن. این ماده بسیار مدرر است و به همین خاطر مایعات بدن را دفع کرده و پلاسما غلیط می شود. آنزیم ها در پلاسمای غلیظ نمی تواننند فعالیت کنند و به همین خاطر مواد زاید در بدن انبار شده و موجب بیماری های گوناگون می شود. ضمناً تانن موجب فعالیت بیش از حد سلول های اپیتلیال کلیه شده و کلیه را به مرور از کار می اندازد!

7.
گیاه چای دارای ماده ای است به نام اگزالیک اسید، که مسموم کننده بوده و اختلالات متابولیسمی ایجاد می کند. این ماده در کلیه رسوب کرده و سنگ های کلیوی اگزالیک را موجب می شود.

8.
مصرف زیاد چای دندان ها را لک دار و سیاه می کند.

9.
چای ترشح اسید معده را تحریک می کند و همچنین به دلیل ماهیت اسیدی خود، در بروز زخم معده مؤثر است.

10.
در هر فنجان چای بین 60 تا 75 میلی گرم "کافئین" وجود دارد که LDL خون را افزایش می دهد و عاملی می شود برای انفارکتوس های قلبی و مغزی، ولی البته آرام بخش است و در دراز مدت اعتیاد ایجاد می کند!

11.
به دلیل وجود مقدار زیادی از ماده کافئین در چای، براى عده اى باعث تحریک اعصاب و یا تپش قلب می شود. همچنین نوشیدن چاى پررنگ براى خانم ها احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش مى دهد.

12.
ماده آرام بخش دیگری در چای وجود دارد به نام "تئین" که محرک سیستم اعصاب سمپاتیک است و موجب افزایش ترشح آدرنالین می شود. تئین موجب کاهش مقدار منیزیم داخل سلول ها می شود. منیزیم ماده ای است که در سلول قرار دارد تا با انواع سرطان ها مبارزه کند و با نوشیدن چای این ماده مفید از بدن خارج می شود.

13.
به نظر شما چرا اغلب افراد چای خور جدی، هنگامی که تصمیم به ترک چای می گیرند با علایمی مشابه با علایم معتادان مواد مخدر در هنگام ترک مواد مذکور (همچون سردرد، بی خوابی، بی حوصلگی، آشفتگی روحی و ...) مواجه می شوند؟! آیا این موضوع که ادعا شده است سال هاست تولید کنندگان چای در کشورهای خارجی برای حفظ مشتریان خود به چای مواد افزودنی مضر و اعتیادآوری اضافه می کنند قابل اعتنا نیست؟

14.
چند نفر معتاد به مواد مخدر را می شناسید که سیگاری نباشند؟ و چند نفر سیگاری را می شناسید که چای خورهای قهاری نباشند؟! چای به دلیل مواد افیونی طبیعی که در خود داشته و مواد شیمیایی که در فرآیند تولید توسط بسیاری از تولیدکنندگان به آن اضافه می شود، مقدمه ای برای آمادگی بدن جهت پذیرش انواع اعتیادها به مواد مضر دیگر است.

15.
اگر دقت کنید قریب به اتفاق مواد سمی در طبیعت دارای طعم تلخ می باشند. شاید پروردگار مهربان با این گونه خلقت خواسته است به موجودات هشدار دهد که چه موادی خوراکی نیستند و باید از آنها پرهیز کنند. چای یکی از تلخ ترین گیاهان موجود در طبیعت است که البته با روش های مختلف سعی در کاهش این تلخی و صد البته عادت دادن ذایقه مردم به آن دارند.
 


 
 
عادت های روز مره زندگی
نویسنده : ابوالحسن اصفهانی - ساعت ٧:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٢۳
 

برخی از عادات روزمره زندگی با تاثیر منفی بر اندامهای بدن، موجب پیری زودرس می شود :

تماشای تلویزیون
در حالیکه اکثر مردم تماشای تلویزیون را تنها موجب تضعیف بینایی خود می دانند، باید گفت که براساس تحقیقات کارشناسان دانشگاه کوئینزلند، به ازای هر ساعت تماشای تلویزیون، ۲۲ دقیقه از طول عمر انسان کم می شود. همچنین بررسی ها نشان می دهد، تماشای تلویزیون خطر ابتلا به الزایمر را بطور محسوسی افزایش می دهد.

نوشیدن مایعات با نی
نوشیدن مایعات با استفاده از نی یا از طریق بطری های آن که معمولا در بازیهای ورزشی و توسط ورزشکاران مشاهده می شود، عملکردی مانند سیگار کشیدن داشته و با جمع کردن دهان موجب پیدایش چین و چروک در این ناحیه می شود که این چروک ها چهره فرد را پیرتر نشان می دهد.

خیلی زیاد یا خیلی کم ورزش کردن

فواید ورزش برای سلامتی و شادابی بدن بر هیچکس پوشیده نیست بطوریکه ورزش کردن موجب ایمنی در برابر ابتلا به آلزایمر، درمان بیماریهای روحی و روانی، افزایش جریان خون و در نتیجه شادابی و جوانی پوست می گردد. اما افراط در ورزش نیز می تواند موجب سختی مفاصل و آسیب های غیرقابل درمان به استخوانها شود.

استفاده از دستگاه های گرمازا
بسیاری از مردم از روشهای مختلف برای جوانسازی پوست خود استفاده می کنند، در حالیکه نمی دانند طرز زندگی آنها موجب پیری زودرس آنان شده، بدون آنکه متوجه آن باشند بخاری ها و وسایل گرمازا با گرمای تولیدی خود موجب از بین رفتن رطوبت محیط و در نتیجه خشکی پوست می شود یکی از آثار منفی نبود رطوبت در محیط زندگی، چروک شدن پوست می باشد. قراردادن یک لیوان آب در محیط یا پوشیدن لباسهای کلفت در خانه برای گرم شدن، برای سلامت پوست مناسب تر است.

مصرف شکر

درست است که همه از مضرات شکر برای سلامتی بدن آگاه هستند، اما اینکه شکر تاثیر قوی تری از نور خورشید و سیگار بر چین و چروک پوست دارند، نکته فراموش شده ای است. هنگامیکه سطح شکر در خون بالا می رود، پروسه ای به نام "گلیکیشن" رخ می دهد که کلاژن پوست را تخریب و موجب چروک و آویزان شدن آن می شوند.

شغل

در حالیکه هریک از انسانها در مشاغلی مشغول به کار هستند که برای سایرین مفید و موثر است، اما بطور غیر مستقیم موجب تضعیف و رکود تدریجی قوای بدن فرد می گردد. براساس تحقیقات دانشمندان کار منبع اصلی استرس و در نتیجه بیماریهای قلبی و تحلیل سلولها می باشد. بعلاوه صرف وقت زیاد در محل کار به معنی کاهش وقت برای فعالیت های مفیدی چون ورزش کردن، تهیه و مصرف غذاهای سالم و خواب کافی می باشد. برای کاهش این آسیب ها باید ساعات کاری خود را کاهش و بخشی از ساعات عصر و تعطیلات آخر هفته را به اینگونه فعالیت های مفید اختصاص داد.

صابون

ممکن است تصور کنید صابون بهترین دوست برای پوست شماست، اما کاملا در اشتباهید. چراکه پوست دارای پوششی اسیدی است که بعنوان حصاری طبیعی عمل می کند و با استفاده از صابون این لایه روغنی محافظ از روی پوست شسته شده و علاوه بر خشکی پوست، آسیب پذیری آن در برابر باکتری ها و آلودگی ها نیز بیشتر می شود. صابونهای با PH طبیعی و فاقد مواد شیمیایی می تواند راه حلی برای این کار باشند.

استفاده از هدفون و هندزفری

کاهش شنوایی، یکی از نشانه های کهولت سن محسوب می شود، اما استفاده از هدفون و هندزفری برای گوش دادن به موزیک، می تواند روند سنگینی گوش را تسریع کند. موسیقی با صدای بلند آثار مخرب آنها را تشدید می کند.

خوابیدن

خوابیدن طولانی روی یک سمت بدن و فشار درازمدت یک طرف صورت روی بالش موجب پیدایش خطوطی در چهره می شود که در صورت تکرار آن، این خطوط برای همیشه روی صورت می مانند. قرار گرفتن صورت روی بالشی همچنین رطوبت پوست را گرفته و خشکی و چین و چروک ایجاد می کند. به پشت خوابیدن و استفاده از ابریشم و ساتن بعنوان روبالشی، تاثیر بسزایی در کاهش این اثرات دارد.

رژیم غذایی کم چرب

برخی از افراد برای جلوگیری از چاقی و بیماریهای قلبی، چربی ها را بطور کامل از برنامه غذایی خود حذف می کنند، در حالیکه نبود چربی های مفیدی مانند امگا ۳ در بدن تاثیرات مخربی بر بدن بخصوص در پوست دارند. روغن زیتون، روغن کنجد و روغن ماهی نه تنها مضر نبوده؛ بلکه سلامتی و جوانی پوست و افزایش قوای جسمی را بدنبال دارد.
 


 
 
وظایف ما در دوران غیبت امام زمان (عج)
نویسنده : ابوالحسن اصفهانی - ساعت ٧:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱٩
 

وظایف دوران غیبت را می‌‌توان اینگونه برشمرد:

1- آنچه در روایات این باب، به صورت امر وارد گردیده، و به عنوان تکلیف شمرده شده است.

2- آنچه در باب صفات شیعیان و منتظران، مورد تأکید اهل بیت(ع) قرار گرفته است.

3- آنچه به طور منطقی با بررسی ابعاد غیبت و انتظار و ظهور،‌ به دست می‌‌آید.

4- آنچه در تأسی به بزرگان و عالمان دینی در حدّ وظیفه باید مورد پیروی قرار گیرد.

 

وظایف دوران غیبت را به چند دسته می‌‌توان تقسیم کرد:

1- آنچه در روایات این باب، به صورت امر وارد گردیده، و به عنوان تکلیف شمرده شده است. مانند:

- «أکثروا الدعاء بتعجیل الفرج»[1]؛ «برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید».

- «فتوقّعوا الفرج صباحاً و مساءً»[2]؛ «هر صبح و شام چشم انتظار فرج باشید».

«فلیعمل کلّ امرءٍ منکم بما یقرب به من محبّتنا»[3]؛ «هر یک از شما باید به آنچه که او را به مقام محبّت ما نزدیک می‌‌کند، عمل نماید».

 

2- آنچه در باب صفات شیعیان و منتظران، مورد تأکید اهل بیت(علیه‌‌السّلام) قرار گرفته است. مانند:

- «طوبی للصّابرین فی غیبته، طوبی للمقیمین فی محبّته»[4]. «خوشا به حال شکیبایان در غیبت او،‌ خوشا به حال دوستداران او».

- «المنتظرین لظهوره... الدعاه الی دین‌الله سرّاً و جهراً»[5]. «منتظران ظهور امام زمان(علیه‌‌السّلام) در پنهان و آشکار، مردم را به دین خدا دعوت می‌‌کنند».

 

3- آنچه به طور منطقی با بررسی ابعاد غیبت و انتظار و ظهور،‌ به دست می‌‌آید. مانند:

- دفاع از آرمان‌های امام زمان در دوران غیبت.

- دشمن‌شناسی و مراقبت بر تحریف نشدن معنا و مسیر انتظار توسط دشمن.

- آماده سازی زمینه‌ ظهور.

- تطبیق دادن خود و جامعه بر معیارهای ارائه شده نسبت به دوران پس از ظهور.

 

4- آنچه در تأسی به بزرگان و عالمان دینی در حدّ وظیفه باید مورد پیروی قرار گیرد. مانند:‌

- مواظبت بر اذکار و زیارت‌هایی خاصّ.

- مداومت بر انجام اعمال مستحبّی در جهت ایجاد قرب معنوی به امام زمان(علیه‌‌السّلام).

 

در پایان این مقاله، ذکر هشتاد مورد را که در کتاب شریف «مکیال المکارم»(تألیف مرحوم حاج میرزا محمد تقی موسوی اصفهانی) با استفاده از احادیث گوناگون به عنوان وظایف مردم در دوران غیبت امام زمان(علیه‌‌السّلام) گردآوری شده است، ثمربخش و تذکرآفرین یافتیم.

امید آنکه خداوند در ادای تکلیف نسبت به ساحت مقدّس آن حضرت همه ما را یاری فرماید.

 

1- شناخت امام زمان(علیه‌‌السّلام)

2- رعایت ادب نسبت به ذکر نام‌های شریف آن حضرت.

3- محبّت خاصّ نسبت به آن حضرت.

4- محبوب ساختن آن عزیز، در نزد مردم.

5- انتظار فرج و ظهور آن بزرگوار.

6- اظهار شوق برای دیدار آن حضرت.

7- ذکر فضایل و مناقب او در بین مردم.

8- اندوه در فراق آن بزرگوار.

9- حضور در محافل ذکر فضایل آن بزرگوار.

10- برپایی مجالسی به نام صاحب‌الزمان(علیه‌‌السّلام)

11و 12- سرودن شعر و قرائت آن در فضایل مولا.

13- برخاستن در هنگام ذکر اسم شریف و القاب آن بزرگوار.

15،14و 16- گریستن، گریاندن و خود را به گریه‌ وادار کردن در فراق آن امام همام.

17- درخواست معرفت و شناخت نسبت به آن حضرت، از خدای عزوجل.

18- مداومت بر دعای معرفت:

«اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی نَفْسَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی نَفْسَکَ لَمْ أَعْرِفْ نَبِیَّکَ اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی رَسُولَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی رَسُولَکَ لَمْ أَعْرِفْ حُجَّتَکَ اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی حُجَّتَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی حُجَّتَکَ ضَلَلْتُ عَنْ دِینِی‏»[6].

«بار خدایا خودت را به من بشناسان، که اگر خودت را به من نشناسانی، پیغمبرت را نخواهم شناخت،‌ بار خدایا رسولت را به من بشناسان که اگر رسول خود را به من نشناسانی، حجّتت را نخواهم شناخت، پروردگارا حجّت خودت را به من بشناسان که اگر حجّت خود را به من نشناسانی، از دین خود گمراه خواهم شد».

19- مداومت بر دعای غریق:

«یَا اللَّهُ یَا رَحْمَانُ یَا رَحِیمُ یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَى دِینِک‏»[7].

«ای خداوندا! ای رحمان! ای مهربان! ‌ای دگرگون‌کننده‌دل‌ها! مرا بر دینت پایدار کن».

20- مداومت بر دعایی که مرحوم ابن طاوس نقل نموده است:

«اللَّهُمَّ أَنْتَ عَرَّفْتَنِی نَفْسَکَ وَ عَرَّفْتَنِی رَسُولَکَ وَ عَرَّفْتَنِی مَلَائِکَتَکَ وَ عَرَّفْتَنِی نَبِیَّکَ وَ عَرَّفْتَنِی وُلَاةَ أَمْرِکَ اللَّهُمَّ لَا آخُذُ إِلَّا مَا أَعْطَیْتَ وَ لَا وَاقِىَ إِلَّا مَا وَقَیْتَ اللَّهُمَّ لَا تُغَیِّبْنِی عَنْ مَنَازِلِ أَوْلِیَائِکَ وَ لَا تُزِغْ قَلْبِی بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنِی اللَّهُمَّ اهْدِنِی لِوَلَایَةِ مَنِ افْتَرَضْتَ طَاعَتَه‏».

«بار خدایا! تو خودت و فرستاده‌ات و فرشتگانت و پیغمبرت و اولیای امرت را به من شناسانیدی، بار خدایا! من نگیرم جز آنچه تو عطا کنی، و هیچ نگهدارنده‌ای جز تو برایم نیست، بار خدایا! مرا از منازل دوستانت دور مگردان و دلم را پس از آنکه هدایت کرده‌ای منحرف منما، بار خدایا! مرا به ولایت کسی که اطاعتش را بر من واجب ساخته‌ای هدایت فرما».

21- شناخت علامت‌های ظهور آن حضرت.

22- تسلیم امر الهی بودن نسبت به مسئله غیبت و ظهور آن حضرت و عجله نکردن.

23- صدقه دادن به نیابت از امام زمان(علیه‌‌السّلام)

24- صدقه دادن برای سلامتی امام زمان(علیه‌‌السّلام)

25و 26- رفتن به حج و فرستادن دیگران به حج به عنوان نیابت از امام زمان(علیه‌‌السّلام)

27- طواف مستحبّی خانه ‌خدا به نیابت از آن حضرت.

28و 29- زیارت مشاهد پیامبر(صلی‌‌الله‌‌علیه‌‌و‌آله‌‌و‌‌سلم) و معصومین(علیهم‌السّلام) به نیابت از آن حضرت.

30- فرستان دیگران به زیارت آن مقامات به نیابت از امام زمان(علیه‌‌السّلام)

31- تلاش در راه خدمت به آن حضرت، از هر طریقی که ممکن باشد.

32- کوشش در راه یاری امام زمان(علیه‌‌السّلام)

33- نیّت قطعی داشتن برای یاری آن بزرگوار در زمان ظهور.

34- بعد از هر نماز واجب،‌ با آن حضرت به وسیله عبارات و دعاهای خاص، تجدید بیعت نمودن.

35- مصرف اموال در راه‌هایی که مورد رضایت امام زمان(علیه‌‌السّلام) است.

36- ارتباط با شیعیان و دوستان امام زمان(علیه‌‌السّلام) و کمک مالی به آنان.

37- شاد ساختن شیعیان.

38- خیرخواهی برای امام زمان(علیه‌‌السّلام)

39- زیارت کردن او و سلام دادن بر او در هر مکان و زمان.

40- زیارت مؤمنین و صالحین به قصد ثواب زیارت مولا.

41- صلوات فرستادن بر آن حضرت.

42- اهدای ثواب صلوات بر پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و‌اله‌و‌سلم) به آن حضرت.

43- نماز خواندن و اهدای ثواب آن به امام زمان(علیه‌‌السّلام)

44- نماز هدیه به کیفیت خاصّ.

45- قرائت قرآن به آن حضرت و شفیع قرار دادن ایشان در نزد خدا.

46- توسّل به آن حضرت و شفیع قرار دادن ایشان در نزد خدا.

47- توجّه و استغاثه به آن حضرت و حاجت خواستن از ایشان.

48- دعوت و راهنمایی مردم به سوی آن حضرت.

49- رعایت حقوق آن حضرت.

50- خشوع قلبی داشتن، در هنگام یاد کردن آن بزرگوار.

51- اظهار کردن دانش در برابر ظهور بدعت‌ها.

52- تقیّه در برابر اشرار، و کتمان سرّ در مقابل اغیار.

53- شکیبایی در مقابل اذیت‌ها و تکذیب دیگران و تحمّل محنت‌ها.

54- درخواست صبر از خدا در دوران غیبت آن حضرت.

55- یکدیگر را به صبر دعوت نمودن.

56- شرکت نکردن در مجالسی که در آنها استهزاء به امام زمان(علیه‌‌السّلام) می‌‌شود.

57- مدارا با اهل باطل.

58- دوری از شهرت.

59- تهذیب نفس.

60- همبستگی و اتحاد برای یاری آن حضرت.

61- توبه‌ واقعی و بازگرداندن حقوق مردم به آنان.

62و 63- پیوسته به یاد امام زمان(علیه‌‌السّلام) بودن،‌ و عمل به آداب آن حضرت.

64- درخواست از خدا نسبت به یادآوری همیشگی امام زمان(علیه‌‌السّلام)

65- خشوع و خضوع در برابر آن حضرت.

66- طلب رضایت امام زمان(علیه‌‌السّلام)

67- بزرگداشت کسانی که از نظر سیادت یا روحانیت به امام(علیه‌‌السّلام) نزدیک هستند.

68- بزرگداشت مکان‌های منتسب به آن حضرت مانند مسجد مقدس جمکران، مسجد سهله و سرداب مقدّس سامراء.

69و 70- اجتناب از تعیین وقت برای ظهور، و تکذیب تعیین‌کنندگان وقت ظهور آن حضرت.

71- تکذیب مدّعیان وکالت و نیابت خاصّه آن حضرت.

72- دعا برای توفیق دیدار صاحب‌الزمان(علیه‌‌السّلام)

73- اقتدا و تأسی نمودن به اخلاق و اعمال امام زمان(علیه‌‌السّلام) و ترک اظهار خوشایندی از آنچه نزد دشمنان آن حضرت است.

74- حفظ زبان از غیر یاد خداوند و فضیلت سکوت.

75- بجا آوردن نماز حضرت حجّت(علیه‌‌السّلام)

76- گریه بر مصائب مولای‌مان، شهید مظلوم امام حسین(علیه‌‌السّلام)

77- زیارت قبر امام حسین(علیه‌‌السّلام)

78- زیاد نفرین و لعن کردن بر بنی‌امیّه.

79- کوشش کردن در ادای حقوق برادران دینی به عنوان یاری امام زمان(علیه‌‌السّلام)

80- فراهم آوردن سلاح و مرزبانی.

 

------------

[1] . کمال‌الدین، ج2، ص485.

[2] . کمال‌الدین،‌ج2، ص337،ح10.

[3] . احتجاج طبرسی،‌ج2،‌ص599.

[4] . الزام الناصب،‌ ص18- ینابیع الموده ، ج3،‌ ص101.

[5] . بحارالانوار، ج52، ص122.

[6] . اصول کافی، 1/337.

[7] . کمال‌الدین:2/351،‌باب 33، ح49.

(منبع: وظایف منتظران- انتشارات مسجد جمکران)

 

باز در آخر خواندن این سه دعا را متذکر می‌‌شوم:

«یَا اللَّهُ یَا رَحْمَانُ یَا رَحِیمُ یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَى دِینِک‏»

 =============

«اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی نَفْسَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی نَفْسَکَ لَمْ أَعْرِفْ نَبِیَّکَ

اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی رَسُولَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی رَسُولَکَ لَمْ أَعْرِفْ حُجَّتَکَ

اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی حُجَّتَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی حُجَّتَکَ ضَلَلْتُ عَنْ دِینِی‏»

============= 

«اللَّهُمَّ أَنْتَ عَرَّفْتَنِی نَفْسَکَ وَ عَرَّفْتَنِی رَسُولَکَ وَ عَرَّفْتَنِی مَلَائِکَتَکَ

وَ عَرَّفْتَنِی نَبِیَّکَ وَ عَرَّفْتَنِی وُلَاةَ أَمْرِکَ

اللَّهُمَّ لَا آخُذُ إِلَّا مَا أَعْطَیْتَ وَ لَا وَاقِىَ إِلَّا مَا وَقَیْتَ

اللَّهُمَّ لَا تُغَیِّبْنِی عَنْ مَنَازِلِ أَوْلِیَائِکَ وَ لَا تُزِغْ قَلْبِی بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنِی

اللَّهُمَّ اهْدِنِی لِوَلَایَةِ مَنِ افْتَرَضْتَ طَاعَتَه‏»

 

التماس دعا


 
 
تبریک عید
نویسنده : ابوالحسن اصفهانی - ساعت ٧:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱٦
 

ای منتظران گنج نهان می آید / آرامش جان عاشقان می آید

   بر بام سحر طلایه داران ظهور / گفتند که صاحب الزمان می آید 

میلادمهدی فاطمه (س) بر همگان مبارک

 


http://www.hamaseh.net/sound/imgarticle/49122_464zchxmiu76y22aod9.jpg


دلم هوای تو کرده هوای آمدنت

 

صدای پای تو آید صدای آمدنت

 

بهار با تو بیاید به خانه ی دل ما

 

سری به خانه ی ما زن صفای آمدنت

 

هنوز مانده به یادم که مادرم می خواند

 

زمان کودکی ام قصه های آمدنت

 

حساب کردم و دیدم که با حساب خودم

 

تمام عمر نشستم به پای آمدنت

 

چقدر وعده ی وصل تو را به دل بدهم

 

چقدر جمعه بخوانم دعای آمدنت

 

نیامدی و دلم شکستی ای مولا

 

چه نذرها که نکردم برای آمدنت

 


 
 
خواب کافی وکنترل استرس
نویسنده : ابوالحسن اصفهانی - ساعت ٦:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱
 

اگر می خواهید شانس خود برای کاهش وزن را افزایش دهید و در این راه موفق شوید، استرس روزمره خود را کاهش داده و به اندازه کافی بخوابید. مطالعه ای که اخیرا در مجله بین المللی چاقی منتشر شده نشان می دهد که افرادی که قصد کاهش وزن دارند با کنترل استرس و داشتن خواب شبانه 6 تا 8 ساعت می توانند احتمال موفقیت خود را در رژیم کاهش وزن افزایش دهند.

در این مطالعه 500 فرد شرکت داشتند. این مطالعه شامل دو مرحله بود. در مرحله اول از شرکت کنندگان خواسته شد تا در طول 6 ماه 5 کیلو وزن کم کنند. هر فردی که این مرحله را با موفقیت پشت سر می گذاشت وارد مرحله دوم می شد که در این مرحله به دو گروه تقسیم شدند، در یک گروه از تکنیک Acupressureبرای ثبات وزن استفاده شد این روش یک تکنیک قدیمی چینی است که فرد متبحر در این زمینه، نقاط خاصی از صورت و پشت سر فرد را درحالی که او بر روی مشکل خود (در اینجا کاهش وزن) تمرکز کرده ماساژ می دهد  و گروه دیگر به صورت ماهانه با یک متخصص مشاوره داشتند و با ورزش و تغذیه سنتی وزن خود را کنترل می کردند.

د رمرحله اول افراد به طور هفتگی درکلینیک وزن می شدند، کالری دریافتی 500 کالری کمتر از نیاز روزانه تعیین شد. میزان ورزش توصیه شده در هفته 180 دقیقه بود. در این مطالعه از افراد خواسته شد تا غذای مصرفی روزانه خود را ثبت کنند. همچنین افراد میزان استرس، افسردگی و میزان خواب شبانه، تماشای تلویزیون و کار با کامپیوتر را نیز گزارش کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که میزان خواب و سطح استرس دو فاکتور مهم در پیشگویی موفقیت فرد در کاهش وزن هستند. اما جالب آن بود که افسردگی و میزان تماشای تلویزیون تاثیرگذار در میزان موفقیت در رژیم نبودند. در این مرحله افرادی که بیشتر مراقب ثبت غذای دریافتی خود بودند و به طور منظم درجلسات مشاوره شرکت داشتند موفق تر بودند.

سه چهارم افرادی که استرس کمتر و خواب شبانه بین 6 تا 8 ساعت داشتند در مرحله اول موفق و وارد مرحله دوم شدند. مرحله دوم مطالعه در حال انجام است و نتایج آن در اواخر سال آتی منتشر خواهد شد.

نکته عملی: خواب شبانه بین 6 تا 8 ساعت و کاهش استرس روزانه می تواند در موفقیت فرد در کاهش وزن موثر باشد.  از طرف دیگر ورزش می تواند به کاهش استرس و داشتن خوابی راحت کمک کند . همچنین تکنیک هایی مثل مدیتیشن نیز می توانند در موفقت شما در رژیم کاهش وزن موثر باشند. علاوه بر اینها، ثبت غذای مصرفی روزانه وحمایت و پیگیری بیماران از طریق برنامه های اینترنتی در کاهش وزن موثر است.